Při boji proti covidu-19 se stalo plošné testování jednou z nejlepších diagnostických pomůcek a nástrojem pro ochranu veřejného zdraví. Nejčastěji používané byly antigenní testy a PCR testy. Každý z nich má svá specifika a funguje na trochu jiném principu. A my se na ně nyní společně podíváme.
Antigenní testy
Antigenní testy jsou diagnostické testy, které dokážou detekovat přítomnost specifických proteinů viru SARS-CoV-2, což je vir, který způsobuje covid-19. Obvykle využívají protilátky, které se navážou na antigen, a tím se zjistí přítomnost nebo naopak nepřítomnost viru a stanoví se, zda je pacient pozitivní nebo negativní.
Test se obvykle provádí pomocí výtěru z krku, ale nejčastěji z nosu, kdy se odebere vzorek sekretu z nosohltanu. Výsledky jsou rychlé, jsou obvykle k dispozici 15 až 30 minut po odebrání vzorku. V dnešní době je možno si antigenní testy udělat i doma. Existuje spoustu spolehlivých značek, jejichž testy mají vysokou schopnost prokázat správný výsledek, jako značka Vivadiag. Testy stojí pár desítek korun a díky nic se můžete doma otestovat kdykoliv, kdy máte podezření, že jde se nakazili covidem-19.
PCR testy
PCR testy jsou diagnostické testy, které dokážou detekovat genetický materiál viru. Jedná se o velmi citlivou a specifickou metodu, která je schopna rozpoznat i velmi malé množství virového RNA. PCR test probíhá podobně, jako antigenní test. Odebere se vzorek pomocí výtěru nosu nebo hrdla a poté se vyhodnocení provádí ve specializované laboratoři, kde dojde ke zpracování a analýze vzorku. Výsledky jsou pak během několika hodin až dní. Tyto testy využívají především nemocnice a jiná zdravotnická zařízení. Obvykle se provádí na základě právě pozitivního antigenního testu. PCR testy jsou finančně náročnější, než antigenní testy, proto se nevyužívají tak často.